Bonanza

W książce z 1988 roku The Present Age. Progress and Anarchy in Modern America Robert Nisbet tak pisał o modzie ozdabiania mundurów wojskowych:

W niedawnej żenująco niezdarnej inwazji maleńkiej Granady, gdzie sprowadzono  trzy typy amerykańskich sił zbrojnych: armię, marynarkę i piechotę morską, do zwalczenia sześciuset kubańskich robotników budowlanych, których niecała połowa była uzbrojona, zwycięstwo, jeśli można użyć tego słowa, obchodzono przyznaniem ośmiu tysięcy odznaczeń, tam oraz w Waszyngtonie.

10 myśli na temat “Bonanza

 1. Nie tak dawno byłem na Kwintecie Szostakowicza i naczytałem się o tym utworze. Otóż Szostakowicz dostał (1940, czy 1941, już nie pamiętam) za Kwintet „Nagrodę Stalinowską” ze złotym medalem. Za Chruszczowa uznano, że Stalin to morderca, więc „Nagrodę Stalinowską” zmieniono na „Nagrodę Państwową”, a Szostakowiczowi kazano zwrócić złoty medal. Dostał nowy. Pozłacany…

 2. A z tą Granadą, to nie do końca było strzelanie z armaty do wróbla, jak próbuje to przedstawiać Nisbet.

  Poza tym zdefiniujmy „odznaczenia”, bo nam kojarzą się jakoś jednoznacznie z medalami i gwiazdami wiszącymi na radzieckich marszałkach. Prawie połowa grenadyjskich odznaczeń to ‚Combat Infantryman Badge’ przyznawana z automatu wszystkim żołnierzom piechoty i sił specjalnych za udział w działaniach bojowych. W ciągu ostatniej dekady przyznano ponad sto tysięcy takich odznak (Irak, Afganistan, itp). Tak samo, wszyscy którzy skakali ze spadochronem na Granadę dostali z automatu Arrowhead Pin. Marynarka przyznaje swoje odznaczenia (Expeditionary Medal, Sea Deployment Badge) za sam fakt udziału w misji bojowej czy też przebywania na morzu przez ileś dni non-stop. „Prawdziwe medale” (Purple Heart, Bronze Medal) były nieliczne.

 3. Melduję, że odnotowałam „PRZENOSINY”! Joanna marudzi, że do tej platformy serwery w pracy jej nie dopuszczają i już sobie nie poczyta w rzadkich wolnych chwilach. Osobiście wolę WORDPRESS.
  Welcome! 😀

 4. Pozdrów ją (i siebie) i spytaj czy już myślała o zwróceniu się z tym do sądu w Strasburgu.

  Jednym z ułatwień, których uprzednio mi brakowało, to możliwość edytowania własnego komentarza. Przedtem gdybym napisał, że bul a nie bullying, musiałbym wyrzucić komentarz i wprowadzić nowy.

 5. Avatar przystaje do Doroty, ale jeśli chcesz… (Tak, to był bardzo seksistowski komentarz. Tak mówić o tej intelektualistce…)

  W tej róży naprawdę są w środku trzy zwoje?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s