Rozstrzelony tekst a LaTeX

Nie jestem zwolennikiem rozstrzelonego tekstu, wolę italiki czy pogrubiony font, ale czasami mam zreprodukować czyjś sposób pisania i okazało się, że nieco kręcą w Sieci w tym temacie gdy ma być użyty LaTeX. Więc przymuszony czy też zniesmaczony, zostawiłem na boku szukanie, trochę pomyślałem no i oczywiście rozwiązanie jest banalne.

Tekst rozstrzelony ~m\,o\,ż\,e ~b\,y\,ć ~ łatwy.

Oczywiście ubija to też ględzenie, że nie da się rozstrzelonym i italikami – da się, ale takie to brzydkie, że warto unikać.

4 myśli na temat “Rozstrzelony tekst a LaTeX

 1. O pisanie rozstrzelonym tekstem w LaTeX-u. Nie polecane, ale jeśli trzeba…

  [edit] Nie traktuj tego jako sugestii, że walczę o popularność i ilość klików – podobnej natury uwaga na dawnej edycji bloga na temat programu pdftotext, jeszcze bardziej elementarna, bo używająca wiedzę z „manpage” programu, okazała się jednym z najpopularniejszych wpisów. Czyli ktoś czasami potrzebuje czegoś takiego…

 2. Rozstrzeliwanie italików generalnie jest passe i powinno być zabronione. Dziwię się po trochu redakcji, która takich fanaberii wymaga, nawet jeśli to tylko kwestia wyglądu tekstu.
  Z moich bardzo dawniejszych i bardzo skromnych doświadczeń z LaTex-em wynika, że nie głupi ludzie tworzyli ten system. A jak wynika z Twoich dociekań i doszukiwań sprowokowanych przez użytkowników, przewidzieli nawet takie durne i brzydkie pomysły.

 3. W komentarzu do powiadomienia o wpisie na G+ Wojtek Myszka bardzo rzeczowo wyjaśnił czemu kiedyś taka obrzydliwka była lubiana przez mafię zecerską. Myślę, że warto tu jego komentarz powielić:

  specjalny pakiet. soul się nazywa i ułatwia robienie rzeczy, który nie powinno się robić (na przykład przekreślanie tekstu). Polecenie \so{Ala ma kota} (so od space-out) sprawę załatwia.

  A dla tych, którzy preferują kodowanie pliku źródłowego utf8 (i chcą rozstrzelać tekst „Ala ma małpeczkę”) polecić należy pakiet soulutf8.

  Przekreślanie jest było czynnością niemile widzianą w czasach składu ołowianego, wymagało bowiem posiadania specjalnych literek; z przekreśleniem. Również wytłuszczanie było niezbyt chętnie stosowane z powodu rozrostu kaszty (i dużego prawdopodobieństwa pomieszania tłustych literek z chudymi). Natomiast rozstrzeliwanie zawsze było proste: wystarczyło jedynie trochę ołowiu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s