Europa z lotu pijanego ptaka

… inni historycy powiedzieli, że XX wiek w istocie zaczął się wcześniej, bo zaczął się gdy rewolucja przemysłowa zniszczyła tradycyjny świat i że to wszystko było winą lokomotyw i statków parowych. A jeszcze inni mówili, że XX wiek zaczął się gdy odkryto, że ludzie pochodzą od małp i niektórzy ludzie mówili, że dalej im było do małp, bo rozwijali się szybciej. Wtedy zaczęli porównywać języki i zastanawiać się kto miał najbardziej rozwinięty język i najszybciej posuwał się po ścieżce cywilizacji. Większość uważała, że to Francuzi, bo najróżnorodniejsze ciekawe rzeczy działy się we Francji i Francuzi umieli rozmawiać i używać spójników i czasu zaprzeszłego warunkowego i uwodzicielsko uśmiechali się do kobiet i kobiety tańczyły kankana i malarze wynaleźli impresjonizm. Ale Niemcy mówili, że prawdziwa cywilizacja musi być prosta i bliska ludzi i że to oni wynaleźli Romantyzm i wielu poetów niemieckich pisało o miłości i o dolinach pokrytych mgłą. Niemcy mówili, że oni byli naturalnymi strażnikami europejskiej cywilizacji, bo oni umieli wojować i handlować i organizować radosne biesiady. I mówili, że Francuzi byli próżni a Anglicy byli wyniośli a Słowianie nie mieli prawdziwego języka, a język jest duszą ludu i Słowianie nie potrzebowali ani narodu, ani państwa, bo to by tylko ich tylko peszyło. A z drugiej strony Słowianie mówili, że to nieprawda, że w istocie ich język był najstarszy z wszystkich i że mogą tego dowieść. A Niemcy nazywali Francuzów zjadaczami robaków a Francuzi nazywali Niemców głąbami kapuścianymi. A Rosjanie mówili, że cała Europa była w rozkładzie i że katolicy wraz z protestantami zupełnie zniszczyli Europę i proponowali wyrzucić Turków z Konstantynopola i potem przyłączyć Europę do Rosji, żeby w ten sposób zachować prawdziwą wiarę.

(Przepraszam, że przekładam na nasze coś, co już jest przełożone, ale nie mam dostępu do polskiego wydania Patrika Ouředníka Europeana: zwięzła historia XX wieku z 2004 roku).

Autorzy recenzji spierają się czy jest to poematem, kpiną czy pastiszem języka gazet. Przedstawiony urywek nie szokuje opowiadaniem o ilości zwłok albo takimi detalami:

I w roku 1942 przedstawiciele szwajcarskiego Czerwonego Krzyża dowiedzieli się o komorach gazowych i o obozach koncentracyjnych, ale postanowili nie upowszechniać tych wiadomości, bo bali się, że Niemcy by użyli tego dla zdyskredytowania humanitarnych organizacji i niedopuszczenia ich do jeńców wojennych i do szpitali.

no i dobrze, bo nie chcę używać tej książki do budzenia sumień a tylko sprawnie podsunąć myśl, że jeśli przeciętny uczeń używając przeciętnych podręczników zrobi typowy szkolny przelot nad XX wiekiem, dojdzie do wniosku, że ten okres nadal trwa, że nic się zbytnio nie zmieniło, a konsekwencje oczywistych i dobrze znanych prawd (przez nie-patriotów nazywanych stereotypami) mogą sprawić, że XX wiek nigdy się nie skończy, a co najwyżej się zapętli. Co chyba jest do łatwego przedstawienia sobie jak się myśli o gładkiej jeździe Trumpa na bzdurach do prezydentury i o tym, że wszyscy bardzo narzekają, że to Aleppo ciągle jest bombardowane, i codziennie można w tv sprawdzić, że ciągle nadal coś zostaje do zbombardowania.

Czuję w książce nieco ducha, który przyczynił się do stworzenia Forresta Gumpa i Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął – i zastanawiam się czy jest inny sposób mówienia o teraźniejszości, który nie nuży. Bo przecież jak długo można słuchać, że znowu trzystu utonęło po drodze z Libii do Grecji, a bojownicy o wolność wraz z rosyjskimi obrońcami demokratycznie wybranego rządu zabili dwustu cywili.

Liczby nudzą.

7 myśli na temat “Europa z lotu pijanego ptaka

 1. W tradycji off-topikow, brazylijska propozycja podatku dla turystow majacego sluzyc jako obowiazkowe ubezpieczenie na kradzieze:

  Kazdy przyjezdzajacy na Enteropie mial zlozyc probke czy „paczek” na wypadek potrzeby dostarczenia rezerwowego egzemplarza jesli zostanie zabity podczas strumu…

 2. Przepraszam, trzeba bylo jakos uszkodzic linke by sie nie wklejal obrazek.

 3. To jest działanie inteligentnego programu i przypomina mi uwagę Marka Kaca (gdy był w windzie), że wolałby, aby windy nie były inteligentne. Ale póki obrazek nie zmusza nas do czytania i klikania na reklamy, to możemy go zostawić, bo to takie kolorystyczne urozmaicenie…

 4. To ja też coś off-topicznego. Premierę miało dzisiaj, więc jeszcze nie zwietrzało:

  Jest sobie takie miejsce w Polsce, Radom, dotychczas kojarzone z lotniskiem, na które nikt nie chce latać i słynną chytrą babą. Okazuje się, że ziemia radomska rodzi liczne inne cuda i dziwy, z których chciałbym dzisiaj opisać Mieszka Makowskiego.

  Mieszko Makowski jest prezesem fundacji Uroboros, która zajmuje się protezami wykonanymi w technologii druku 3D, co samo w sobie jest działalnością szlachetną i godną pochwały. Makowski jest również właścicielem firmy Eternal World, która sprzedaje miejsca w zaświatach. Według każdej możliwej denominacji i w każdej opcji etycznej (znacznie więcej zapytań dotyczy piekła niż nieba).

  Najnowszym pomysłem Makowskiego jest Kabuto. Kabuto jest państwem, chwilowo z 611 obywatelami, mającym swoją siedzibę przy drodze krajowej numer 12, pomiędzy Mniszkiem a Jabłonicą. Władcą Kabuto jest oczywiście Makowski (nawet ma imię jakby stosowne), ale można aplikować na hrabiego, zwłaszcza jeśli się wnosi jakieś ziemie we wianie.

  Pod względem podatkowym Kabuto jest wyśnionym mokrym snem Korwina – nie ma dochodowego, nie ma VAT, jest tylko coś w rodzaju rocznej składki. Jako państwo otoczone ze wszystkich stron przez militarystyczne mocarstwo, Kabuto kładzie nacisk na szkolenia wojskowe swoich obywateli: naszej Obronie Totalitarnej nie będzie tak łatwo, jak przyjdzie co do czego.

  Makowski nie jest, rzecz jasna, tak całkiem oryginalny, nawet na gruncie polskim. Wcześniej panowie Ornowski i Białek założyli na trzech hektarach(*) na pograniczu chorwacko-serbskim Królestwo Enklawy i podzielili się między sobą stanowiskami rządowymi. Na oko cały rząd ma nie więcej niż 40 lat. Panowie proponowali stanowisko premiera Pawłowi Kukizowi (co było bardzo słuszną inicjatywą: niech wpierw nabierze wprawy na czymś małym), a w konstytucji zapisali odwołania do dorobku Feliksa Konecznego i natchnienia dostarczanego przez nauki Kościoła Katolickiego, ale zastrzegli, że będą poszanowywać cywilizacje (między innymi) chińską i żydowską.

  Obserwujmy z życzliwością, może to właśnie tędy droga.

  (*) Paszkwilanci i złe języki twierdzą, że te trzy hektary, to faktycznie tylko sto metrów kwadratowych.

 5. Libii do Grecji, a bojownicy o wolność wraz z rosyjskimi obrońcami demokratycznie wybranego rządu zabili dwustu cywili.

  …ale to nic w porownaniu ze slusznym pogladem P.Madeleine Korbel Albright, ktpora stwierdzila w swoim czasie, ze milion dzieci zmarlych w Iraku z powodu blokady tego krajau przez USA, jest OK. Nie odnosze sie do tego ani pozytywnie, ani negatywnie, tylko wskazuje, ze sarkazm na temat 200postronnych ofiar podczas bombardowania, jest nie na miejscu.
  IL.

 6. IL, wyciągnąłem Twój komentarz ze spamu, nie wiem czym automat kierował się ładując go tam. Może Twoimi przeszłymi komentarzami?

  Oburzanie się na sarkazm gdy chodzi o 200 śmierci wygląda bardzo nobliwie – ale przemyka nad faktem, że wpis dotyczy książki „Europeana”, która całą historię XX wieku pokazuje tak jakby dotyczyła koszmarnego domu wariatów. Więc chodzi o to, że wydarzenia z owego wieku znieczuliły świat nie tylko na śmierć 200, ale całych milionów ludzi.

  A jeśli chodzi o „stwierdzenie” przypisywane pani Albright, na pierwszy rzut oka widać, że to kompletna brednia – na miłość boską, skąd Ty wybierasz taką pożywkę dla Twojego umysłu? No, zgoda, czym Ty się zatruwasz to Twoja sprawa, ale oddaj mi przysługę, nie cytuj u mnie takich banialuk. Aha, miej na uwadze, że powoływanie się na jakieś szmaty (które być może coś takiego zreprodukowały) jako na źródło, nie będzie tutaj mile widziane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s