Historia w obrazkach

Do TED-ów podchodzę ostrożnie, bo od kiedy się zdemokratyzowały i rozmnożyły, często plotą bzdury albo nudzą, ale ciągle coś tam dobrego da się wydziobać. Na przykład gawędę Stevena Strogatza sprzed 13 lat o synchronizacji. Gdyby był pastorem, opowiedziałby jak z woli Bożej ptaszki zgodnie robią grupowe ewolucje, by Go chwalić i sławić, ale matematyk nie pyta po co ptaszki to robią, ale jak. Zauważ, że to taki matematyk, który potrafi mówić i radzi sobie bez tablicy i kredy i wykresów i wzorów, a idee przekazuje słowami i środkami wizualnymi.

W piśmie od wzorów nie stroni, a jest specjalistą w sporej liczbie tematów, ale najbardziej zasłynął przy okazji siatek.

Więc skoro o siatkach mowa, pokażę tu jeden z typów siateczek (czyli grafów), znaleziony w jednej z jego popularno-naukowych książek – ma dwie i obie są cenione, czytane i nagradzane.

Najlepsze jest to, że zanim to zobaczysz, potrafisz sobie to zrobić. Weź na przykład z 6 krajów, oznacz je małymi kółkami, połącz je liniami ciągłymi (jeśli się lubią czy przynajmniej sympatyzują ze sobą) i przerywanymi (jeśli nie lubią się czy są wprost sobie wrogie – nie ma tu potrzeby zaznaczać w którą stronę idzie wrogość, bo to szybko się symetryzuje). A potem, żeby było śmieszniej, jakąś kolorową linią połącz te pary krajów, które są sąsiadami.

To może być drobną pomocą „naukową” przy uczeniu geografii. Nie, parę kresek nie wyjaśnia procesów historycznych i nie zastępuje pojmowania sensów i bezsensów rozciągniętych na wieki, ale coś doda do całościowego pojmowania tego jak zmieniają się koalicje i jak rodzą się konflikty.

A teraz proszę zerknąć na ten obrazek (otworzenie go w osobnej zakładce ma sens, bo gdy jest większy, jest bardziej czytelny)

strogatz32

– oczywiście mamy tu poczynając od góry w kierunku zegarowym Wielką Brytanię (może nie ma tu UK żeby nie kojarzyło się z OK), Austro-Węgry, Niemcy, Włochy, Rosję i Francję. I w tej chwili nieważne czemu on porobił te wykresiki, chodzi o to, że tu widać od razu, że UE to nie był głupi pomysł. No ale przyszedł pan Murdoch czyli Brexit i spieprzył co się dało. Czyli przywrócił GB do jej historycznego toru.

5 myśli na temat “Historia w obrazkach

  1. Rzeczywiście, rysunki nie mówia ‚dlaczego’, ale mam pewien problem (pewnie do wyjaśnienia lukami w wiedzy historyczno-polityczno-geograficznej) z zobaczeniem tego co one pokazują – że prawa strona z lewą jakoś szczególnie się nie kochają, a GB w ogóle jest mało lubiana?

  2. nightwatch77, podobno już w XIX wieku Jules Michelet zaczynał swoje wykłady słowami: panowie, Anglia jest wyspą (wybaczmy mu zwracanie się tylko do panów). Więc coś w tym musi być. Nawiasem, gdyby nie UE to Brytyjczycy do dziś by nie wiedzieli co to jest pizza i uważaliby squash czyli papkę warzywną za szczyt sztuki kulinarnej.

  3. Pizza? To dzieło zostawił bym jednak Italii, tak samo jak Monę Lisę – UE na pewno ma jakieś osiągnięcia cywilizacyjne którymi może się pochwalić bez kanibalizmu
    A o angielskim squashu nie słyszałem.. może tu UE jednak się nie popisała? Brytyjczycy mogą czuć się zawiedzeni

  4. Ja go nie słyszałem, ja go jadłem. Prawie tak wyśmienite jak pork pie. Ale chyba wypadł z obiegu, może jeszcze gdzieś wegetuje na ichnim podkarpaciu.

  5. Ciasto ze świnią? No to nie mam pojęcia dlaczego wolą pizzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s