Mam dwie linki prowadzące do niego, jedna prowadzi oczywiście do Wikipediii, a druga to dłuższy artykuł (niestety nie wiem z którego roku). Ale po prawdzie najbardziej podoba mi się ten opis z encyklopedii Orgelbranda:
A piszą tu jego nazwisko tak ze słuchu 🙂
Okazujesię, że było ich dwóch. Rosjanie też swojego mieli.
1. Альфо́нс Фоми́ч Покле́вский-Ко́зелл — российский предприниматель, виноторговец, горно- и золотопромышленник; один из основателей асбестовой промышленности на Урале и первого пароходства на реках Западной Сибири. Представитель литовского дворянского рода Козелло-Поклевских.
Alfons Koziełł-Poklewski (ros. Альфонс Фомич Поклевский-Козелл) (ur. w 1809 w powiecie lepelskim guberni witebskiej, zm. 28 sierpnia 1890) – polski przemysłowiec, działacz społeczny, rzeczywisty radca stanu, jeden z najbogatszych przedsiębiorców na Syberii w XIX wieku.
No i zagwozdka. Bo i kogo teraz zapytać, która wikipedia słuszniejsza? Z drugiej strony nie przesadzajmy, może to nie aż takie ważne? W końcu Turcy uważają że to oni odkryli Amerykę i to na długo przed Kolumbem:
https://www.theguardian.com/world/2014/nov/18/erdogan-ridicule-muslims-discovered-america
No nie, Koziełła my im nie oddamy. Trzeba by się na fb skrzyknąć.
Ale tak czy owak na pewno nie zgadlibyście że Fomicz rymuje się z Dietrich.
http://www.namespedia.com/details/Fomich
no ale
Fomicz – anatomic
ma jakiś niewykorzystany potencjał
a inspiracja? Że Koziełł z niczym się nie rymuje?
A swoją drogą to człowiek nie może się nadziwić jak ta
polskośćPolskość jest arbitralnie przyznawana i odbierana. W zależności.Gość urodził się w głębi Rosji jako rosyjski poddany. W Rosji się wykształcił i założył rodzinę. Był rosyjskim lojalnym obywatelem i urzędnikiem. Miał najwyższe rosyjskie odznaczenia i ordery. Przeżył całe życie w Rosji i w Rosji zmarł. Dla Rosji się zasłużył. jego działalność dotyczyła tylko jego ukochanej Syberii. Brak śladu, że kiedykolwiek jakiekolwiek powiązania z Polską miał, przynajmniej ja nie znalazłem żadnych źródeł, które by na to wskazywały (nie, artykuł fantastyczno-historyczny w „uważam rze” nie jest dla mnie źródłem).
A mimo to Polak z krwi i kości.
A taki Zygmunt Bauman to tylko żyd kosmopolita. Oskarżany przez jakichś pryszczatych chłystków o „działalność antypolską”.
I bądź tu człowieku mądry.
@ telemach – etam, miał przecież powiązania choćby rodzinne, patrz np. Козелл-Поклевский, Иосиф. Rzuć jeszcze okiem na podlinkowany pod hasłem http://citylib-tyumen.ru/uploads/files/luk/2001/2001_3.pdf
@kwik, faktycznie miał. Przyznaję, mój błąd bo szukałem tylko nazwiska z polską pisownią.
A tu trzeba było po rosyjsku guglać.
Ale coraz dziwniej się robi gdy o powstańcu styczniowym jest w rosyjskiej wiki, a w polskiej nie ma.
A imię ojca Josipa – Napoleon, co jest niezbyt prawdopodobne u Rosjanina z owego okresu 🙂
@ telemach – akurat adres IP z którego wpisano hasło to Mińsk.
@kwik -pomóż mi i napisz co z tego Mińska niezbicie wynika – bo nie łapię.
@ telemach – od niezbitego wynikania to mamy już chyba dosyć fachowców. Chciałem tylko nieśmiało zauważyć, że jest bardzo proste wytłumaczenie dostrzeżonych przez Ciebie dziwnych nieregularności – rosyjską wikipedię (jak każdą) redaguje pospolite ruszenie (nawet mnie się zdarzyło), niekoniecznie wielkorosyjscy propagandziści.
Pospolite ruszenie jak najbardziej. Niezbite wynikanie to ja cofam i twierdzę, że to mówił ktoś inny.
Ale z tym Mińskiem sprawa spokoju mi nie daje. Nie widomo czy jest z Mińska. Po prostu zamiast nazwiska używa IP jako pseudonimu. Ale wszystkie hasła są po rosyjsku. I dziwnym trafem w rosyjskiej, a nie białoruskiej wiki. Chyba jakiś historyk bo skacze po historii od sasa do lasa.