Nie pasuje do opowieści o wiecznych ofiarach

Mam dwie linki prowadzące do niego, jedna prowadzi oczywiście do Wikipediii,  a druga to dłuższy artykuł (niestety nie wiem z którego roku). Ale po prawdzie najbardziej podoba mi się ten opis z encyklopedii Orgelbranda:

A piszą tu jego nazwisko tak ze słuchu 🙂

13 myśli na temat “Nie pasuje do opowieści o wiecznych ofiarach

 1. Okazujesię, że było ich dwóch. Rosjanie też swojego mieli.
  1. Альфо́нс Фоми́ч Покле́вский-Ко́зелл — российский предприниматель, виноторговец, горно- и золотопромышленник; один из основателей асбестовой промышленности на Урале и первого пароходства на реках Западной Сибири. Представитель литовского дворянского рода Козелло-Поклевских.

  Alfons Koziełł-Poklewski (ros. Альфонс Фомич Поклевский-Козелл) (ur. w 1809 w powiecie lepelskim guberni witebskiej, zm. 28 sierpnia 1890) – polski przemysłowiec, działacz społeczny, rzeczywisty radca stanu, jeden z najbogatszych przedsiębiorców na Syberii w XIX wieku.

  No i zagwozdka. Bo i kogo teraz zapytać, która wikipedia słuszniejsza? Z drugiej strony nie przesadzajmy, może to nie aż takie ważne? W końcu Turcy uważają że to oni odkryli Amerykę i to na długo przed Kolumbem:
  https://www.theguardian.com/world/2014/nov/18/erdogan-ridicule-muslims-discovered-america

 2. no ale
  Fomicz – anatomic
  ma jakiś niewykorzystany potencjał

 3. A swoją drogą to człowiek nie może się nadziwić jak ta polskość Polskość jest arbitralnie przyznawana i odbierana. W zależności.
  Gość urodził się w głębi Rosji jako rosyjski poddany. W Rosji się wykształcił i założył rodzinę. Był rosyjskim lojalnym obywatelem i urzędnikiem. Miał najwyższe rosyjskie odznaczenia i ordery. Przeżył całe życie w Rosji i w Rosji zmarł. Dla Rosji się zasłużył. jego działalność dotyczyła tylko jego ukochanej Syberii. Brak śladu, że kiedykolwiek jakiekolwiek powiązania z Polską miał, przynajmniej ja nie znalazłem żadnych źródeł, które by na to wskazywały (nie, artykuł fantastyczno-historyczny w „uważam rze” nie jest dla mnie źródłem).

  A mimo to Polak z krwi i kości.
  A taki Zygmunt Bauman to tylko żyd kosmopolita. Oskarżany przez jakichś pryszczatych chłystków o „działalność antypolską”.
  I bądź tu człowieku mądry.

 4. @kwik, faktycznie miał. Przyznaję, mój błąd bo szukałem tylko nazwiska z polską pisownią.
  A tu trzeba było po rosyjsku guglać.

  Ale coraz dziwniej się robi gdy o powstańcu styczniowym jest w rosyjskiej wiki, a w polskiej nie ma.

 5. A imię ojca Josipa – Napoleon, co jest niezbyt prawdopodobne u Rosjanina z owego okresu 🙂

 6. @ telemach – od niezbitego wynikania to mamy już chyba dosyć fachowców. Chciałem tylko nieśmiało zauważyć, że jest bardzo proste wytłumaczenie dostrzeżonych przez Ciebie dziwnych nieregularności – rosyjską wikipedię (jak każdą) redaguje pospolite ruszenie (nawet mnie się zdarzyło), niekoniecznie wielkorosyjscy propagandziści.

 7. Pospolite ruszenie jak najbardziej. Niezbite wynikanie to ja cofam i twierdzę, że to mówił ktoś inny.
  Ale z tym Mińskiem sprawa spokoju mi nie daje. Nie widomo czy jest z Mińska. Po prostu zamiast nazwiska używa IP jako pseudonimu. Ale wszystkie hasła są po rosyjsku. I dziwnym trafem w rosyjskiej, a nie białoruskiej wiki. Chyba jakiś historyk bo skacze po historii od sasa do lasa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s