W sprawie miar

Cytat.

[…]zro­zu­mie­nie ro­syj­skiej hi­sto­rii jest nie­zbęd­nym warunkiem zro­zu­mie­nia prze­mian za­cho­dzą­cych w świe­cie, zaś bez zro­zu­mie­nia dzie­jów świa­ta ro­syj­ska hi­sto­ria musi się ja­wić jako łań­cuch non­sen­sow­nych za­ga­dek, któ­re­go, jak pi­sał Tiut­czew, nie spo­sób po­jąć umy­słem ani zmie­rzyć zwy­kłym arszy­nem. „Zwy­kły ar­szyn” to zresz­tą con­tra­dic­tio in adiec­to, taka mia­ra dłu­go­ści nie funk­cjo­no­wa­ła prze­cież nig­dzie poza Ro­sją. Wsze­la­ko wła­śnie w tym po­etyc­kim prze­ję­zy­cze­niu wy­ra­ża się cała ja­ło­wość kul­tu­ro­wo-hi­sto­rycz­nych dys­ku­sji o lo­sie Ro­sji.

To Borys Kagarlicki w „Imperium peryferii”.

2 myśli na temat “W sprawie miar

  1. Ładny przykład, ale skąd taki problem z tą Rosją? To nie pierwszy człowiek który orzekł że wobec Rosji zwykłe metody nie działają, umysł ludzki jej nie ogarnie, nauka światowa się do niej nie stosuje, a bez flaszki wódki nawet nie ma co zaczynać rozważań.

  2. Książka jest olbrzymia ale bardzo wdzięczna za czytanie i rewanżuje się różnymi niespodziankami. I jak się je wyczytuje (np. o pozytywnym wpływie tatarskich najazdów i służalczości wobec Tatarów prawosławnego duchowieństwa – skąd my zresztą znamy podobne historie?) to przychodzi do głowy, że może nie ma „takiego problemu z tą Rosją” a jest problem w ich przyśrubowywaniu się do mitów o wiecznych ofiarach. Co też nie jest chyba nam takie obce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s