Tajemnicze zjawisko

Jak powszechnie wiadomo, kobiety mają IQ niższy od mężczyzn, bo mężczyźni mają wyższy. Ponadto mężczyźni są bardziej rzutcy, obrotniejsi w kwestiach finansowych i sprawniejsi w przeróżnych naprawach domowych. To nakłada na nich tyle wymagań, że w typowym małżeństwie mąż odchodzi wcześniej, chodzi mi o odejście na stałe od życia a nie odejście do młodszej kobiety, która bardziej potrafi docenić jego walory.

A gdy odchodzi na stałe i już go więcej nie ma, ani w domu, ani w ogródku, ani w samochodzie, ani w fotelu wykładowcy spraw ważnych, była mężatka, a obecnie wdowa, żyje i (co jest bardzo dziwne) ma się dobrze. Jej dom nie rozpada się w kawałki, konto bankowe nie wpada w czarną dziurę, naprawy domowy są przeprowadzane bez narzekania na nadmiar innych zajęć i w ogóle nic nie wskazuje, by była mężatka, a obecnie wdowa, miała intelektualną zapaść. Co więcej, można by powiedzieć, że się rozwija.

I pojawia się dość trudne pytanie, na które nawet amerykańscy uczeni nie potrafią odpowiedzieć: co przeszkadzało wdowie, gdy była jeszcze mężatką, rozwijać swoje talenty, zdolności, nie mówiąc już o inteligencji?

Reklamy

5 myśli na temat “Tajemnicze zjawisko

 1. Kiedyś gdy jeszcze nie mówiło sie tak dużo o męskim szowiniźmie , i co tu dużo mówić , był nieco inny stan świadomości w tym temacie, popełniłem tekścik dla lokalnego portalu. W tym bazgrołku dowodziłem, że kobieta przechodzi trzy stadia rozwoju:
  – panienka: ma być wiotka, pachnąca i wabiąca.
  -mężatka i matka:cecha wyróżniająca: bez przerwy czegoś chce, czegoś oczekuje.
  -wdowa: stadium ostateczne, doskonałe. W pełni rozwinięta, nie stłamszona obecnością mężczyzny kobiecość.
  Na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko jedno: młody byłem:)

 2. I pojawia się dość trudne pytanie, na które nawet amerykańscy uczeni nie potrafią odpowiedzieć: co przeszkadzało wdowie, gdy była jeszcze mężatką, rozwijać swoje talenty, zdolności, nie mówiąc już o inteligencji?

  Andsolu drogi, pytanie nie jest trudne. Trudna może być najwyżej odpowiedź. Ale nie jest. Podpowiem: co przeszkadza trutniom zorganizować się i zacząć walczyć o swoje prawa? Zamiast dawać się potulnie wyrzucić z ula? Co przeszkadza modliszkom zjeść jakieś inne stworzenie (zamiast partnera seksualnego) i żyć w związku długo i szczęśliwie?
  Co przeszkadza samcom goryla zaopiekować się potomstwem zamiast je mordować? Co przeszkadza ludzkości rąbnąć się w czerep i w końcu budować broń masowej zagłady, która nie jest bronią, bo nikogo nigdy nie obroni jeśli zostanie użyta?
  Etologia jest ciekawą nauką i może warto od czasu do czasu zajrzeć do starego, dobrego Konrada Lorenza zamiast pokładać nadzieje w uczonych (nawet) amerykańskich.

  Chociaż ja lubię bardziej zaglądać do pism Irenäusa Eibl-Eibesfeldta. Chociaż łaska późnych narodzin” nie jest jego osobistą zasługą to jednak jakoś więcej sympatii mam do uczonych, którzy zdołali uniknąć członkowstwa w NSDAP.

 3. Telemachu,
  kobietom zupełnie co innego niż modliszkom.
  Mężczyznom może to, co modliszkom, ale kobietom co innego.

 4. Modliszka przynajmniej nie twierdzi że zjada partnera dla jego dobra albo dlatego że gotował mało i niesmacznie

 5. Z modliszkami różnie bywa, nie zawsze można powiedzieć „poświęcił się rodzinie bez reszty”. Czasem faktycznie samica zjada samca po kopulacji albo w jej trakcie, więc dla dobra jego potomstwa. Ale czasem przed kopulacją albo wcale. Jeśli samca nie zje, to złoży mniej jaj, coś za coś. Ale zawsze warto jest zjeść samca, bo to wyjatkowo duża zdobycz.

  Brown, W. D., & Barry, K. L. (2016). Sexual cannibalism increases male material investment in offspring: quantifying terminal reproductive effort in a praying mantis. Proc. R. Soc. B, 283(1833), 20160656.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s