Smrodek Magellana

„Z racji spontanicznego przywłaszczania sobie wyposażenia statków przez ludność miejscową, nie znającą pojęcia własności prywatnej, F. Magellan nadał Marianom nazwę Wyspy Złodziejskie, używaną do 1668.”

A z racji spontanicznej skłonności do przywożenia do Europy ciekawostek ze świata, coraz więcej rządów afrykańskich domaga się od muzeów ze Starego Kontynentu odesłanie na miejsce pochodzenia przeróżnych przedmiotów uważanych tak tam jak i tu za dzieła sztuki.

4 myśli na temat “Smrodek Magellana

  1. I co, któreś muzeum zgodziło się oddać? Nie sledzę wątku, ale ostatnio to chyba Angole coś bąkali że oni to mogą, owszem, ale pozyczyc na czasową wystawe za darmo :-/

  2. Przypadkowe migawki informacyjne zostawiły mi wrażenie, że Francja pertraktuje zwrot (części?) swoich zasobów paru niegdysiejszym koloniom – a po pierwszym dokonanym zwrocie będzie dość trudno powstrzymać zalew żądań i próśb.

    Oczywiście można uważać, że przekazanie szczątków Saartjie Baartman Republice Południowej Afryki było pierwszym krokiem w tym kierunku, ale to jednak nieco inna bajka, tu wielką wagę odgrywał fakt, że chodziło o ludzkie zwłoki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s