Inne czasy

Jako Polak i komunista protestuję z najgłębszym oburzeniem przeciw hecy antysemickiej organizowanej w Polsce przez różne ciemne siły, przez wczorajszych ONR-owców i ich dzisiejszych możnych protektorów…

Czy potrafisz wyobrazić sobie dziś PiS-owego dygnitarza oznajmiającego: Jako Polak i katolik protestuję z najgłębszym oburzeniem przeciw hecy antysemickiej organizowanej w Polsce przez różne ciemne siły, przez wczorajszych ONR-owców i ich dzisiejszych możnych protektorów…?

Nie, PiS nie ma żadnego Edwarda Ochaba.

3 myśli na temat “Inne czasy

 1. Trochę mi (ich) brakuje: źródła, daty i okoliczności towarzyszących tej wypowiedzi.
  Bo są doprawdy różne strony i okresy w życiu Edwarda O.

 2. W roku 1968 E.O., członek Biura Politycznego PZPR i przewodniczący Rady Państwa rezygnuje ze swoich funkcji i wysyła do Biura Politycznego list zawierający ten zwrot (we wpisie poprawiłem teraz słowa po ostatnim przecinku, bo takie było ich oryginalne brzmienie). Data tego listu to najprzypuszczalniej 4 kwietnia 1968 – co sugeruje opis z Respubliki. Nie wiem czy list jest w całości zachowany w Sieci.

  Gdzieś znalazłem sugestię, że na postawę Ochaba mógł mieć wpływ fakt, że jego żona była żydowskiego pochodzenia, ale to jest tanie psychologizowanie, bo już żeniąc się z nią zapewne w tej dziedzinie miał rzeczy dobrze poustawiane w głowie.

 3. Rachela Silbiger nie była „żydowskiego pochodzenia”.
  Przynajmniej, jak wspominał (w swojej autobiografii) Karol Modzelewski, ona w ten sposób by tego nie określiła. Sam Ochab był pełen sprzeczności. Apologetom jego krytycznych wypowiedzi z 1968 warto zacytować Ochaba z okresu jego intensywnej działalności w Komitecie Słowiańskim w Polsce (oraz) Wszechsłowiańskim Komitecie w Moskwie.
  Była to ciekawa próba pogodzenia nacjonalizmu ze słowianofilstwem z dodatkiem antysemityzmu i rasizmu. Komitet raczej nie był antysemicki. Był najzwyczajniej żydożerczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s