Czytajmy mądrych

Cytat z „Nie boję się bezsennych nocy” (w papierowym wydaniu z 2004 r.: str.10, tom II) pomógłby wielu politykom przed zbliżającymi się wyborami – gdyby przedłożyli czytanie literatury nad internetowe ćwierki. Aha, tam, gdzie stoi „władze partyjne” należy czytać „władze partyjne”.

Serial brazylijski Niewolnica Isaura ujawnił w naszym skłóconym politycznie społeczeństwie antagonizm inny, wcale głęboki, którego wagi nikt się nie domyślał. Podział na tych, którzy Isaurą gardzą, głównie to inteligencja – i całą resztę społeczeństwa, zdecydowaną większość (podobno 84%). Groźny to podział, bo ci, którzy oglądają Isaurę, nie rozumieją, dlaczego ma im się ona nie podobać, i czują się obrażeni przez elitarne gusty tamtych. Władze partyjne wykorzystują to dla siebie, stanęły po stronie większości. (Ale zważmy: jaka tu u widza tęsknota do triumfu dobra, niewinności, pokrzywdzonych – choćby na ekranie!)

Na ogół człowiek chętnie przyzna się do tego, że nie umie naprawić kranu, jest matołem w rachunkach i ma braki w historii, ale nigdy nie pozwoli sobie powiedzieć, że ma prymitywny gust.

Jedna myśl na temat “Czytajmy mądrych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s