Praca i płaca

Anthony Beevor, książka wydana w 2002r., polski przekład w 2009r.: Berlin 1945. Upadek. Każda nieomal strona zapiera dech – ale bywają mistrzowsko podane detale, nieoczekiwanym rozbłyskiem (i jeszcze bardziej nieoczekiwanym ładunkiem humoru) uświadamiają olbrzymie różnice tak mentalności jak i wiedzy o świecie zwycięzców i zwyciężonych. Jak poniżej zacytowana historia, znaleziona w rozdziale 21.

Kwiecień 1945, generał Nikołaj Berzarin jest komendantem Berlina, jego oficer nakazuje lokalnemu burmistrzowi zorganizowanie ekip do oczyszczenia ulic, a ten pyta: „ile ci ludzie będą zarabiali?”

Teoretycznie (każdy przez google’a może tu trafić) nie są wykluczeni całkiem młodzi czytelnicy bloga, a ich wiedza o tak odległych czasach zapewne nie ułatwi im zrozumienia co w tym zdaniu jest tak dziwnego, może przypomnę parę liczb (całkiem godne zaufania są w artykule Ulricha Herberta Forced Laborers in the Third Reich: An Overview, opublikowanym w 2000r. przez Cambridge University Press).

Otóż ponad 1/4 gospodarki Trzeciej Rzeszy opierała się na przymusowej sile roboczej z prawie 20 krajów europejskich, w ciągu wojny było to blisko 10 milionów ludzi (jeńcy wojenni, przymusowe wysyłki, łapanki, a od 1944r. także więźniowie obozów koncentracyjnych), wśród których było ponad 1,3 miliona Francuzów, 1,7 miliona Polaków i ponad 3 milionów Rosjan.

Nie przez przypadek wyliczenie zaczynam od Francuzów, bo bardzo, bardzo mnie rozeźla gdy w polskim Internecie znajduję bzdury o tym jak łatwo Francja przegrała wojnę z Rzeszą i jak lekko było Francuzom przeżyć wojnę.

5 myśli na temat “Praca i płaca

  1. Oblicza się, że przez niemieckie obozy koncentracyjne przewinęło się (tylko w latach 1933-1938) ponad pół miliona Niemców.
    Od 1937 wszyscy więźniowie obozów koncentracyjnych na terenie Rzeszy uzyskali status robotników przymusowych.
    Warto, jak sądzę, o tym pamiętać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s