W przedsionku salonu

Składam tu pani Elisabeth Badinter publicznie podziękowania za to, że zapoznała mnie z panem Formey. Tak, to postać nietrudna do spotkania, Jean Henri Samuel Formey pojawia się w Wikipedii jako Johann Heinrich Samuel Formey (i może to jest właściwsza forma, bo przecież był secretarius perpetuus w Berliner Akademie der Wissenschaften), ale nie widzę w żadnej z wersji Wikipedii najbardziej dla mnie fascynującej historii, o której pani Badinter opowiada.

Chodzi mi o jego projekt wydania streszczonej wersji Encyklopedii d’Alemberta. I tego jak projekt storpedowali tak jej współpracownicy (a szczególnie Wolter) jak i wydawcy, którzy ponieśli spore nakłady w upowszechnianie oryginalnego dzieła.

A mogło być bardzo ciekawie. Jako pastor, Formey zapewne odebrałby dziełu jego najbardziej niepokojące cechy, ale, kto wie, powiększyłby znacznie grono czytelników.

Nie chcę tworzyć fałszywego wrażenia, że czytam to olbrzymie dzieło, Les passions intellectuelles. Bardzo bym chciał, bo ile razy otworzę któryś z trzech tomów, znajduję fascynujące opowieści o Encyklopedystach, rzadko nadające się do hagiograficznych opowieści. Ale nie tracę nadziei, że może kiedyś, gdy doba dostanie parę godzin gratis, albo nauczę się sprawniej radzić sobie z codziennymi powinnościami… Tym, którzy jej pracę przeczytali całą, przesyłam wyrazy uznania i lekkiej zazdrości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s