Narodowe porozumienie

Trudny problem wyborów prezydenckich w czasie epidemii powinien być rozwiązany przez odpowiedzialnych polityków z obu stron sceny. Jest to możliwe, dobrym dowodem jest słynny amerykański Kompromis z roku 1850, na mocy którego zbiegli niewolnicy mieli być oddawani ich prawowitym właścicielom.

3 myśli na temat “Narodowe porozumienie

  1. Przykłady wspaniałomyślności i mądrej rozwagi rządzących są rozliczne i historia jest tu niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Taki np. cesarz Bazyli II, który po bitwie pod Kleidion (1014) nakazał oślepić 14.000 pojmanych bułgarskich jeńców w późniejszym okresie okazał się być władcą łagodnym i wydał edykt nakazujący wyłupianie pojmanym jeńcom tylko jednego oka. Ale dla równowagi kazał też obcinać prawą dłoń.
    Był to bez wątpienia mądry kompromis, który przysporzyłby mu wiele popularności, szczególnie wśród Bułgarów, gdyby tylko nie byli oni z natury wredni i niewdzięczni.

  2. @telemach podobno co setnemu jeńcowi kazał wyłupić tylko jedno oko, tak żeby oślepiona armia mogła jednak trafić do domu. Wyczytałem to na jakiejś tablicy pamiątkowej w Bułgarii – czyli jednak do dziś pamiętają że cesarz co prawda srogi ale i rozsądny.

  3. Pisał o tym Krawczuk w „Poczcie cesarzowych rzymskich.” Mogę rzucić okiem w domu.
    Nie wiem czy jeśli odmieniam tytuł to daję cudzysłów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s