Król decyduje czy kanarek ładnie śpiewa

Różne refleksje nachodzą nas gdy źle się dzieje. Przede wszystkim teorie spiskowe. Jednej z nich trudno odmówić prawa do życia – no w istocie, Chińczycy zamrozili fizyczne poruszanie się w Wuhan 23 stycznia, ale już wiedząc co się święci pozwolili na loty do USA i one zawiozły tam 430 tys. pasażerów. Bardzo zręczne prowadzenie niezadeklarowanej wojny – ale jeśli widzieć to w perspektywie nieco wydłużonej, to toczone 180 i 160 lat temu z Chińczykami Opiumowe Wojny były całkiem zdeklarowanym świństwem i dla kraju mierzącego czas stuleciami teraz by był niezły moment na zemstę. Ale kto by tu chciał pamiętać dawne handlowe problemy Brytyjczyków.

No właśnie, ta skala. Media pęcznieją od tegorocznego nietoperzowego wirusa, a w zupełny mrok w nich (odliczając pisma, które można obrugać jako komuchowe) zapadają dobrze znane i od bardzo dawna rozpowszechnione wirusy religianctwa, ignorancji, antynaukowej fobii, egoizmu i obłąkanego handlu tym, co jednorazowe, ale nowe. I dlaczego „turystyką” nazywa się wystawianie na słońce brzucha w Turcji czy Tunezji bez minimalnego zainteresowania co to za kraj, w którym pożera się tanie śniadania i skąd wywozi się tanie chińskie ludowe pamiątki? Tak, mamy za złe Szwedom gdy przyjeżdżają do Szczecina, połykają polską Viagrę, spijają polskie wódki i zużywają polskie prostytutki, ale bardzo popieramy nasze wyloty na Maderę – a jeszcze lepiej do NYC, gdzie rodacy dorobią sobie na czarno, a przy okazji poznają urok Czarnych.

Od zawsze do wymiotów przywodzą mnie wsławieni talentami (ale nie myśleniem czy wiedzą) artyści, reklamujący co się da (i co im coś da), od mebli i „naturalnego” jedzenia do leków i polityków. Ale mówią, że przyjdzie Kryska na Matyska (nie znam ani pierwszego, ani drugiego, więc jestem tu bezstronny) i bawi mnie serdecznie brazylijski przypadek aktorki telewizyjnej Reginy Duarte. Talent niedyskutowalnej klasy, wsławiona wielu serialami. Prezydent Bolsonaro zaproponował jej, by objęła Specjalny Sekretariat Kultury, pomyślała trochę (podobno ponad 20 minut) i 4 marca objęła tę funkcję.

Nie minęły jeszcze dwa miesiące i prezydent półgębkiem (znanym jako „twitter”) powiadamia, że może się jej pozbyć. Popularna, owszem, jej 73 lata nie przeszkadzają w popularności, ale okazuje się, że taka nominacja przynosi na powierzchnię ukryte uprzedzenia – i tysiące protestują przeciw niej, bo komunistka, a inne tysiące dlatego, że faszystka.

A władcy lubią śpiew kanarka nie dlatego, że są muzykalni, ale dlatego, że lud uwielbia kanarki. A gdy przestaje uwielbiać, kanarka można oddać kotu, albo udusić.

11 myśli na temat “Król decyduje czy kanarek ładnie śpiewa

 1. Proszę autora o rozwinięcie wątku kanarka. Moje szczególne zaciekawienie budzi teza, że władcy lubią śpiew kanarka. Na jakich przesłankach została ona postawiona i czy na pewno stoi? Dziękuję z góry za odpowiedź i proszę o niekierowanie się znaną już Hammurabiemu zasadą: jakie pytanie, taka odpowiedź. Tylko jakąś inną.

 2. Zaraz, zaraz, jedyne moje zwierzęce skojarzenie wiąże Hammurabiego ze słoniem, nie z kanarkiem. Czyżby on cośtam, czego mnie nie uczono?

  Oczywiście, wątpliwość wyrażona w podtekście Twego komentarza jest słuszna, władcy lubią tylko chóralny ryk tłumu. I jeśli kanarek prowadzi do tego ryku, to i jemu coś tu się, że tak powiem, upiecze.

  Skoro o władcach, to widziałem śmieszny filmik na którym widać jak w czasie wojskowej ceremonii w Porto Alegre oficerowie wysuwają do swego kochanego prezydenta łokcie, a cywile lgną i prawie padają do jego rączek. Opisuję to bo nie wiem czy twitter pozwoli to wyświetlić. Rzecz w tym, że wojskowi wierzą w wirusa, a prezydent nie, chociaż sędzina federalna nakazuje mu w 48 godzin dostarczyć wyniki testu na obecność wirusa, bo przynaglony przez sąd wysłał on jakiś medyczny bełkocik, że znajduje się assintomático w stosunku do wirusa. Ech, gdyby tak sądy mogły domagać się od rządzących zaświadczeń lekarskich, szczególnie psychiatrycznych…

 3. Nawiäzanie do Hammurabiego jako znanego kodyfikatora byöo rzeczywiście trochę krypto i nawiązywało do jego wyświechtanych okulistycznych upodobań. Obawiałem się, że dostanę odpowiedź adekwatną do pytania wykroczenia.

  Natomiast moja ciekawość dotycząca źródła wiedzy o upodobaniach władców była jak najbardziej autentyczna. Bierze się to z pawłowskiego odruchu na pewniki. Widzę coś podane jako pewnik i budzi się we mnie przekora prowadząc do dociekliwości.

  Co do egzotycznego prezydenta z kraju w którym zamieszkujesz to się nie wypowiem. Według moich skromnych przypuszczeń urząd prezydenta prowadzi do natychmiastowego zidiocenia natychmiast po objęciu i jest to obecnie zjawisko globalne. Ostatni, w miarę przyzwoity i sympatyczny, był w Urugwaju, ale nawet taki Mujica musiał się kiedyś skończyć.

 4. AndSol (re: moje zwierzęce skojarzenie wiąże Hammurabiego ze słoniem)

  Że oko za oko, a słonia za słonia?

 5. Wróćmy może do źródeł, czyli do Chińczyków. Cesarz i słowik, ale w bajce Andersena, a nie we współczesnym przekazie chińskiej propagandy.
  W tej bajce mały szary ptaszek pokonuje śmierć dzięki prawdzie, bo prawdą jest jego śpiew, a nie jakiś sztuczny wynalazek, który generuje masowe zachwyty popleczników…

 6. Skąd wzięły się bajki? Z niewiary w kit wciskany przez kler różnego autoramentu.
  Andsol, moje imię prawdziwe to Marek, a ksywa – Jerg 😉

 7. @mbabilas:
  Skojarzenie nad wyraz słuszne.I sympatyczne. No offence intended ale mi przypomina boleśnie, że to co kiedyś nazywało się bredzeniem od rzeczy obecnie zwie się tworzeniem narracji. Adorno stwierdził swego czasu , że „nach Auschwitz ein Gedicht zu schreiben ist barbarisch”. Trawestując można spokojnie zaryzykować twierdzenie, że uprawianie czarnego humoru w polskim obszarze językowym po ostatnich wyborach parlamentarnych jest bezsensowne. Rzeczywistość płata figle, które jeszcze niedawno uchodziłyby za okrutne żarty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s