U nich to takie skomplikowane

Uproszczone myślenie (a nie na wiele więcej stać laika) podsuwało mi linię łączącą Reagana z Trumpem. Czyli: scenografia tańsza, aktorzy gorszej klasy, ale repertuar już znany.

Potem przypomniałem sobie, że dwie dekady wcześniej był niejaki Barry Goldwater i wiele wątków ostro przejawionych u Trumpa i dość wyraźnych u Reagana pojawiało sie już u Goldwatera. I w tej linii była ta niepokojąca mieszanka, utrudniająca jasny ogląd działań i zamierzeń, zaprzeczająca stereotypom, że skoro to skrajna prawica to we wszystkich społecznych kwestiach jest regresem i średniowieczem. I można będąc ze skrajnej prawicy stawiać gejom świeczkę i Ku Klux Klanowi ogarek…

A potem wyczytałem w Wikipedii o partii Nic nie wiem z połowy XIX wieku i widzę, że to zamieszanie już wtedy było w modzie. Przeciw imigrantom irlandzkim, chińskim i przeciw katolikom, ale za ograniczeniem w polityce roli pieniądza i za przyzwoitą edukacją.

I jak człowiek jeszcze przypomni sobie, że przez pewien okres Ku Klux Klan był prawie bojówką Demokratów… O ile prostsze jest myślenie o polskiej polityce po komunie, przynajmniej wiadomo, że chodzi o mizoginizm, antysemityzm i pazerność.

3 myśli na temat “U nich to takie skomplikowane

  1. Czy ma sens myślenie konkretnie o polskiej polityce po komunie? Skoro motywy zawsze te same, niezależnie czy przed komuną czy w trakcie, czy po, a także czy w Polsce czy gdzieś zupełnie indziej…
    W ostatnich latach wyraźniej widzę jak wiele osób posługuje się antagonizmami, ukrytą niechęcią i złą wolą, nie tylko w polityce ale w codziennym życiu, i jak wiele rozmaitych małych i dużych obrzydliwości kryje się za pięknymi, nieskazitelnymi fasadami.

    PS Uproszczone myślenie to wspaniały wynalazek

  2. Fajnie, że przypomniałeś senatora Goldwatera, bo twoja notka zaprowadziła mnie do biogafii tej kanalii: „Goldwater : the man who made a revolution” napisanej przez pana o nazwisku Lee Edwards i nagle się okazało, że człowiek, który uparł się niegdyś aby mnie i Ciebie zabić (nuke them all, the commies) pod w ostatnich latach swego długiego życia nie tylko angażował się w ruch pro choice i aktywnie uczestniczył w gejowskich paradach jako wspierający aktywista, ale również był gorącym zwolennikiem okiełznania pieniężnej zachłanności rodaków jak rówież wspierał groszem ruchy ochrony środowiska. W udzielonym 1988 roku Larryemu Kingowi wywiadzie z uznaniem wypowiadał się na temat polityki odprężenia, a na pogrzebie (własnym) obok chrześcijańskich duchownych zażyczył sobie obecności rabina.
    Nie twierdzę, że mój świat legł w gruzach, ale mocno nim zatrzęsło. Gówno wiemy, to za mało powiedziane. Wiemy po łebkach i to co wiemy pochowane mamy w szufladach, niekoniecznie prawidłowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s