Co łączy chrzest z klozetem?

Pytanie pozornie trudne, ale odpowiedź jest prosta: Wikipedia. Otóż klozet ze spuszczaną wodą wymyślił pan Thomas Crapper i powiązania by nie było gdyby w Wikipedii stało, że urodził się on dnia 28/09/1836. Ale tam piszą, że owego dnia został ochrzczony.

Dla kultury zachodniej jego chrzest nie wygląda na zbyt istotny, natomiast jego wynalazek zasługuje na oklaski i pomniki. Nie było mnie na świecie przed wprowadzeniem tego wynalazku, ale z dawnych książek wiem jak niemiłe było kiedyś życie bez niego. Wynoszenie nocników, wylewanie ich zawartości na ulice, no i wszelkie doznania zapachowe…

Ciekaw jestem czy początkowo chrześcijańskie Kościoły z oburzeniem odrzucały pojawianie się klozetów ze spuszczaną wodą, ale chyba tak, bo taka jest ich (Kościołów, nie klozetów) natura i takie mają defaultowe zachowanie przy pojawianiu się nienaturalnych pomysłów. Bowiem obstawiam, że w całej Biblii nie ma mowy o czymś takim jak water closet, więc jest to wynalazek szatana.

No, ale skoro został on ochrzczony…

5 myśli na temat “Co łączy chrzest z klozetem?

  1. Owa wzmianka zastępująca informację, że pan Crapper rzeczywiście żył, jest drobnym pikusiem w porównaniu z wikipediowym zwyczajem (na który Michał Babilas zwrócił mi kiedyś uwagę) ilustrowania haseł personalnych zdjeciami grobów.

    Pełna zgoda, że osoba X znacznie dłużej leży w takim miejscu niż poruszała się po Ziemi, ale po pierwsze stawia to w niewygodnej sytuacji tych, co nie byli (z przeróżnych przyczyn) pogrzebani. A po drugie, można by upierać się, że ważne gdzie spędzali większą część czasu za życia i umieszczać zdjęcia ich łóżek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s