Zmiany albo i nie

Czy ludzie zmieniają się w ciągu paru miesięcy? Mówią, że Wołodymyr Zełenski dokonał tego. Bardziej wiarogodne wydaje się, że zmienia się nasz ogląd, a nie osoba. Na przykład Angela Merkel. Jeszcze parę miesięcy temu porównywano ją z Ottonem von Bismarckiem. Ona pozostała sobą (co zawsze – i chyba zasadnie – uchodziło, za jej wielką wartość) ale efekt jej działań zmienił nasze widzenie szesnastu lat jej rządów. Oczywiście Polacy mają powody, by nadal głosić jej wielkość, bo zastała Polskę rozmamłaną, a zostawiła wyasfaltowaną; podobnie milion uciekinierów z terenów ogarniętych wojnami zawsze będzie jej wdzięczny, że nie żyją w namiotach w Turcji, Libanie czy Syrii. Ale zestawianie jej z von Bismarckiem raczej się nie powtórzy.

Tak też warto widzieć naszych rodaków. Tych, którzy wydawali się przez lata obojętni a teraz znienacka opróżnili pawlacze i spiżarki, odruchowo przyjęli potrzebę pomniejszenia zawartości kont oszczędnościowych i przestrzeni życiowej i myślą jak uczynić znośnym byt pół miliona ludzi, którzy jeszcze miesiąc temu mieli domy, pracę i szkoły. I tych, którzy rosną jako kolejni kandydaci na smalcowników i w jeśli okazja się zdarzy nie odmówią posady w granatowej policji. A teraz dzielą ludzkość na Polaków-katolików oraz na resztę.

Nihil novi.

2 myśli na temat “Zmiany albo i nie

 1. Nie pół miliona a dwa, dziś to już 2,3.
  Polacy – nie rząd, nie samorządy – Polacy, którzy tych ludzi przyjęli, ogarnęli, nakarmili, ubrali, wciągnęli do życia, dali pracę, mieszkanie – już wymiękają po miesiącu. Opadamy z sił. Potrzebujemy rąk z zachodu. Kasa też się przyda, ale rąk wolontariuszy do pracy! Nie – cholera jasna – pomysłów, słów wsparcia i delegowania zadań z Florydy, Francji i Niemiec, bo mamy tego wszystkiego w nadmiarze – potrzebujemy zmienników do zapierniczania.
  2,3 mln w miesiąc w jednej Polsce
  vs
  1,8 mln w parę lat w całej Europie.
  A Joe mówi, że łaskawie przyjmie 100 tysięcy… 3x tyle Ukraińców wróciło od nas do swojej ojczyzny w pierwszych dniach wojny!
  100 tysięcy? Dziękuję, obejdzie się.
  A rząd nie pomaga, a nawet przeszkadza – dał ciała na całej linii. A dokładne jedną konkretną część ciała.
  Andrzeju, szykuj nam jakąś szopę 😉 może i my się stąd będziemy musiały ewakuować po tym wszystkim…

 2. Rząd dał ciała.
  I tak i nie.
  Dał uchodźcom PESEL.
  Dostęp do publicznej służby zdrowia.
  Przyjął do przedszkoli i szkół.
  Tego się nie podkreśla, ale to było superważne i tak samo nieoczywiste.
  No ale obawiam się, że rząd dał dupy w tym co zaraz nas spotka. Społeczeństwo wyczerpuje już swoje zasoby. A na horyzoncie brak rozwiązań co dalej.

  Żeby było jasne. PiS to chuje. Za przeproszeniem wszystkich tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s