Błysk wybuchów niesie w przeszłość cienie

Przez lata wierzyłem, że brutalność działań Armii Czerwonej w ostatnich fazach WWII, skierowanych ku Niemcom z wsi, miasteczek i miast – masowe gwałty, niszczenie ich dóbr i grabież na gigantyczną skalę – była powodowana poczuciem potwornej krzywdy i mszczeniu się na niemieckim najeźdźcy. I ta wiara, choć nie była usprawiedliwieniem, zdawała się coś wyjaśniać.

Ujawnianie szczegółów najświeższych zdarzeń z Ukrainy zmusza do zastanowienia się do jakiego stopnia mogło to być nie tyle konsekwencją akcji hitlerowskich hord co czymś głębiej osadzonym w mentalności i kulturze Rosji. Nie prowadzi mnie do tego zapis działań rosyjskiego żołdactwa lecz nagrania ich rozmów z ich kochającymi rodzinami, oczekującymi powrotu. Z gościńcami.

7 myśli na temat “Błysk wybuchów niesie w przeszłość cienie

 1. Do tej pory wierzylem w istnienie Rosyjskiej Duszy – specjalnego rodzaju duszy w którą są wyposażeni mieszkańcy Rosji (albo i calego bylego ZSRR), która to dusza nie tylko ma większy od typowego rozmiar ale też pozwala właścicielowi odpowiednio dystansować się od władzy, reszty świata oraz samego siebie – tak żeby mógł przetrwać i żyć przyzwoicie mimo niesprzyjających okoliczności.
  Ale tym razem mam wątpliwości – pozwolono Rosjanom mówić co myślą i cóż, wielu z nich myśli dokładnie to co powtarza kremlowska propaganda. No to się pomyliłem… A może to jest tak że stan psychiczny wodza udziela się także poddanym?

 2. @ArturX: niestety nie potrafię ocenić czy tam mają rację czy nie. Domyślam się, że są ludzie lubiący rozmowę o poważnych sprawach językiem sugerującym, że autor zna problemy i podmioty tak dogłębnie, że może o nich mówić mieszanką szwargotu i gwary gier komputerowych, ale mogę starać się przedstawić moją opinię o tym jeśli zostanie to przełożone na polski. Albo, na przykład, na angielski.

 3. Może ma sens zacytować tu parę zdań:

  Żołnierze kapitana Sołżenicyna w „Pruskich nocach” nie mszczą się wcale za niemieckie zbrodnie w Rosji, o nie – Sołżenicyn pisze o tym, że mszczą się raczej za upokorzenie okrążonego w 1914 wraz z Drugą Armią Samsonowa. Nie za Babi Jar. Rosja jest dla nich, tak samo dla Sołżenicyna, jak i Prilepina, czymś większym niż człowiek i jego prawo do życia, Rosja jest dla nich właśnie tą siłą natury, której najczystszą emanacją jest rosyjski żołnierz, jego żądza i gniew.

  wyjętych z artykułu Szczepana Twardocha wydrukowanego dzisiaj (6/IV/2022) w GW.

 4. Według zupełnie oficjalnych danych Rosstatu (rosyjskiego biura statystycznego) sprzed trzech lat 35 milionów Rosjan nie ma w domu toalety, a 47 milionów nie ma ciepłej wody. Aż 29 milionów Rosjan nie ma w ogóle bieżącej wody.

 5. Silne uderzenie. Ciekawe by było porównanie tego z Filipinami czy Pakistanem… Może Pakistanem, bo to też mocarstwo nuklearne.

 6. Ciekawe czy Rosstat policzył ile pieniędzy zarabia Rosnieft czy Gazprom na sprzedaży krajowych zasobów naturalnych i ile z tego przypada na głowę jednego mieszkańca. I jak się to ma, na przykład, do Norwegii. No bo pod tym względem Rosjanie są raczej Norwegami niż Pakistańczykami.. A może nawet dało by się metodą naukową ustalić co się dzieje z taką ilością pieniędzy i w jaki sposób stają się niewidzialne dla obywateli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s