Walka przeciw szczepieniom czyli głos ludu

Poniższe uwagi to streszczenie (i przekład z portugalskiego) tego, co jest zawarte w artykule o buncie przeciw szczepieniom z roku 1904.

W szpitalu São Sebastião w Rio de Janeiro (ówczesnej stolicy federacji) liczba chorych na ospę była bliska 1800 i lekarz Oswaldo Cruz zdołał przekonać rząd, by wysłano do parlamentu projekt prawa o obowiązkowym szczepieniu. Po paru miesiącach projekt staje się prawem i bez poświadczenia o szczepieniu stawało się niemożliwe podpisanie umowy o pracę, zapisywanie do szkół, wydawanie aktu ślubu, zezwolenia na podróże itp.

Ówczesną szczepionkę otrzymywano z zarażonej krowy. Krowa po łacinie to vacca, po portugalsku vaca (skąd „vacina”, szczepionka) i zaczęły się protesty, że chcą ludzi avacalhar („ukrowić”, czyli coś jakby „ześwinić”) – pomimo tego, że liczba zmarłych na ospę w samej stolicy dochodziła do 3500.

Podteksty polityczne, grubiańskie przeprowadzenie projektu, napięcia spowodowane innymi przyczynami sprawiły, że założona 5 listopada Liga Przeciw Obowiązkowemu Szczepieniu zyskała ludowe poparcie i po 10 dniach i paru dniach gwałtownych zajść rząd wyprowadził na ulice wojsko i zwyciężył, ale kosztem 110 rannych i 30 zabitych. No i prawie 1000 aresztów.

A cztery lata później, gdy pojawiła się kolejna i gwałtowna fala zakażeń ospą, lud z własnej inicjatywy, chętnie i szybko gonił po szczepionki.

5 myśli na temat “Walka przeciw szczepieniom czyli głos ludu

  1. Czyżbyśmy musieli czekać jeszcze trzy lata, aby lud doszedł do rozumu?

  2. Poddanie sie szczepieniu nie gwarantuje zdrowia, tak jak nie poddanie się mu nie oznacza choroby. A z tymi statystykami to sami wiecie jak jest – jak się wszystkim poprawi to tak jakby się nikomu nie poprawiło.

  3. Nie gwarantuje. Ale gdyby się okazało że nigdy nie myłeś i wszystko było ok a po umyciu nagle zgubiłeś zegarek…

  4. @nightwatch77:
    to jest piękny w swojej prostocie komentarz.
    @kwik: zasadniczo tak. Chyba że jesteś Prokutarorem Judei.. Wtedy konsekwencje mogą być krśtkotrwale poważne, a dalekosiężnie nieobliczalne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s